septoplasti
  • 363
  • 0

Burun, nefes alışverişinin doğru olarak gerçekleştirilmesinde görev alan en önemli organlardan biridir. Burun orta hattını oluşturan, iki burun deliği arasında bir duvar görevi gören kemik ve kıkırdak yapıların bütününe “Nazal Septum” adı verilir. Bu bölüm önde ve üst kısımda kıkırdak, alt ve arka kısımda kemikten oluşur. Bu yapıda, zaman içinde geçirilen kaza ve darbelere bağlı olarak yada doğuştan kaynaklı eğrilikler oluşabilir. Nazal septumun eğriliği durumlarında, nefes almakla ilgili şikayetler ve buna bağlı olarak çeşitli sıkıntılar oluşur. Burundan nefes almakla ilgili sıkıntılar, kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltır.
Septoplasti işleminde kıkırdak veya kemik kesilerek, yeniden şekillendirilir veya değiştirilerek nazal septumu düzeltilir. Çoğu zaman burun içinde yapılan kesiler ile çalışılır. Ancak travmalar sonucu kırıkların olması ya da burun ucuna çok yakın eğriliklerin bulunması gibi durumlarda ameliyatın açık teknikle yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda burun ucundan küçük bir kesi yapmak gerekir. Septoplasti genellikle genel anestezi altında yapılır. Bir septoplasti işlemi vakanın durumuna bağlı olarak 30 ila 90 dakika arasında sürebilir.
Septoplasti işleminde herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı sürece işlemden birkaç saat sonra eve gidilebilir. İşlem sonrası burunda şişme ve morarma nadiren görülür. İşlemden sonraki ilk gün hafif ağrı yaşanabilir. Kişiler birkaç gün dinlendikten sonra günlük hayatlarına dönebilirler.

Yorum Ekleyin

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Doktora Sor Whatsapp
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
0533 370 66 30